Пошук
Реєстрація Вхід

Климович М.І.

Персональний інтернет блог

Ви знаходитесь тут: Головна » Блог » Різне » Солом'яна «Голгофа» Миколи Климовича
Четвер, 02 квіт. 2015

Солом'яна «Голгофа» Миколи Климовича

ПЕНСІОНЕР з ОВРУЧА єдиний у світі створює картини з фарбованої соломи

Біблійна «Голгофа» — одна з останніх робіт майстра. Навіть люди, які знаються на мистецтві, не заперечуватимуть, що це справжній шедевр. Здалеку видається, ніби картину написано пензлем, настільки насичено та яскраво зображено її персонажів та елементи. Лише зблизька видно, що полотно до останнього промінчика «намальовано» ретельно дібраними, вирізаними та пофарбованими дрібненькими шматочками соломи.
Авторська техніка
— Звісно, солому вже давно використовують у художній народній творчості, — розповів «Кур'єрові» Микола Климович. — У Поліській зоні України та Білорусії, де здавна вирощували жито, аплікація із соломи — традиційний вид мистецтва. В інших місцевостях України, а також у Росії, Білорусі, Голландії, Швейцарії популярне соло-моплетіння. Я загалом майстер із різьблення по дереву, але років із десять тому на одній виставці в Києві побачив невеликі картини, виконані в техніці традиційної аплікації соломою, ось тоді й зрозумів, що солому можна перетворити на справжній витвір мистецтва. Приїхав додому та й почав експериментувати.
Як результат, сьогодні Микола Климович єдиний не лише в Україні, а й у світі, хто зображує соломою сюжетні панорамно-об'ємні картини.
—  Я використовую власну техніку, — сказав нам майстер.
—  Спочатку створюю ескіз, кожну деталь ретельно промальовую, потім вирізую картонні форми, на які наклеюю шматочки соломи, пофарбованої натуральними барвниками. Тоді з таких заготовок компо-ную власне картину. Інколи цікавляться, чи не винайшов я, бува,   якогось   спеціального інструмента для обробки соломи. Нічого такого, певна річ, немає, адже деталі на картині не мають однакової форми. Працюю звичайною стамескою по дереву та ножем-косячком.
5000 деталей
На словах звучить просто, та насправді це виснажлива праця, адже деякі картини Миколи Климовича містять більше як 5000 дрібних солом'я-них фрагментів!
— Найбільші мої картини мають розміри метр тридцять на метр, я їх спеціально підганяю, щоб у легкову машину влазили, —  сміється майстер. — Робота над ними триває близько року. Така картина, як «Голгофа», наприклад, потребувала роботи протягом двох років. Над кожним шматочком соломи, перш ніж його приладнати до композиції, потрібно виконати щонайменше чотири-п'ять технологічних операцій. Оскільки до мене ніхто нічого подібного не робив, кожен крок доводилося робити методом спроб і помилок. Власне, усю методику «малювання соломою» розробляв безпосередньо в процесі роботи.
Нині Микола Климович напевно знає, що найкраще для творчості підходить житня солома, яку треба виварити або пофарбувати в соді, щоб надати їй жовтого кольору, і розпрямити праскою. Та й наклеювати шма-точки соломи на картонну форму потрібно не абияк, а добираючи напрям волокон, щоб підсилити гру світла на картині.
«Солом'яний» викладач фізкультури
— Солома сама по собі цікавий матеріал, — сказав нам овруцький митець. — У давні часи в бідних парафіях іконостаси в церквах оздоблювали соломою, і здалеку вони виблискували, наче золото. Крім того, солома, як і золото, практично вічна, їй страшна тільки сирість.
Утім, найцікавіше те, що творець власного напрямку в мистецтві, виявляється, не має художньої освіти, та, проте, його удостоєно звання заслуженого художника України.
— Сам я за фахом учитель фізкультури, — признався нам Микола Климович. — Але так склалося,  що творчість для душі, як то кажуть, стала моєю долею. Мені цікаво працювати, творити, без цього я себе не мислю. Я відчуваю потребу передати свої знання наступним поколінням. Іще один мій витвір, окрім солом'яних картин, — Мала академія народних мистецтв та ремесел в Овручі, яку нинішнього року удостоєно звання «Зразковий колектив».
Ось уже 15 років Микола Климович є її незмінним директором, де учні 4—9-х класів навчаються різьблення по дереву й техніки художнього оброблення соломи. Також він їздить Україною та світом і демонструє на виставках свої картини. Його творчість спричинила фурор у Греції, Італії, Іспанії, Лівії.
— Один італієць у Римі пропонував за велику картину 9 тис. євро, — поділився з «Кур'єром» митець. — Та я не продав: дешево за майже два роки роботи, та й звикаєш до своїх картин, як до своїх дітей. Я хочу, щоб мої роботи залишалися в Україні.

Микола Климович: «Не уявляю себе інакше як майстром з художньої обробки соломки».
Євген ДОРОШ
«ПЕНСІЙНИЙ КУР'ЄР» 6 січня 2012 року

1 Коментар

Написатикоментар

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.